سبک ساحلی

دکوراسیون منزل به سبک ساحلی


دکوراسیون منزل به سبک ساحلی : روشن و درخشان، سبک ساحلی شما را مستقیماً به ساحل می برد، صرفنظر از اینکه خانه شما کجا باشد و با پالتی از شن و صدف ها، دریا و آسمان، در طول سال تابستان را زمزمه می کند.

ما این سبک را تحت آن چیزی که بصورت مرسوم استفاده می شود و خانه ساحلی را به ذهن می آورد، یعنی ساحلی آمریکایی بکار می بریم.

این سبک در بهترین حالت با ایجاد یک مود بیان می شود، بجای اینکه آن را با نقشهای کنار دریا مانند پارو، ماهی و وسایل نجات غریق پر کنید. یک فضای ساحلی، حس سادگی و راحتی  قایقرانی و ساحل را می دهد.

در ادامه به عناصر این سبک می پردازیم:

سبک ساحلی

نور فراوان

نور شاید مهمترین عنصر سبک ساحلی باشد که بیشتر نادیده گرفته می شود. در این باره فکر کنید: آخرین باری که وارد یک خانه ساحلی شدید که احساس تنگی و تاریکی می داد کی بود(و اگر رفتید، چقدر سریع خواستید از آن خارج شوید؟)

این یکی از دلایلی است که رنگ سفید، رنگ نشانه فضاهای داخلی ساحلی است: این رنگ باعث افزایش و تقویت نور می شود.

فضاهای داخلی ساحلی خط بین داخل و خارج را محو کرده و از بین می برند. پنجره های فراوان، درهای شیشه ای و پنجره های سقفی اجازه طغیان نور خورشید را می دهند، پس اگر خانه تان این عناصر را کم دارد، در نظر بگیرید تا آنها را اضافه کنید.

اگر این گزینه شما نیست، حداقل آن را به صورت مصنوعی با لامپ ها و دیوارکوب ها ایجاد کنید. تزیینات پنجره باید به قدری ساده و کم باشد که درخشش را از بین نبرند و اگر دارای این شانس هستید که خانه شما نزدیک آب باشد، آخرین چیزی که می خواهید این است که مانعی برای چشم انداز شما ایجاد شود.

در حالیکه فضاهای داخلی ساحلی بخاطر درخشش وخیرگی شناخته شده نیستند، چند قطعه تأکیدی به دقت انتخاب شده می تواند به انتشار نور بیشتر کمک کند. آینه در مقابل پنجره نصب شده یا میز با رویه شیشه ای برای صبحانه آفتابی در نظر بگیرید. فقط مطمئن شوید که اشیاء با براقیت بالای زیادی قرار ندهید که محیط دنج را از دست دهید.

سبک ساحلی

پارچه های تمیز

در فضاهای داخلی ساحلی، پارچه ها ساده، بی نظیر  و راحت هستند. درباره ملحفه های کتان، فرش های نخی و پانل های پرده ای چیت موصلی یا پارچه های ظریف شناور در نسیم فکر کنید.

در مورد رنگ سفید خالص نمی توانید اشتباه کنید، اما پاستل های شسته شده و نوارهای مناسب نیز بخوبی جواب می دهند.

در بازار نمونه هایی از پارچه های طرح دریایی و صدف شیکی موجود است که می توانید از آنها استفاده کنید. اما آنها را لایه بندی نکنید تا به نقطه ضعیفی برسند. این الگوها را مینیمال نگهدارید: یک جفت بالش یا یک صندلی کناری تکی.(برای کاغذ دیواری هم به همین صورت)

سبک ساحلی

رنگهای خنثی کمرنگ

آیا دقت کرده اید که رنگ سفید، کلید پالت رنگی سبک ساحلی است؟ هنگامیکه بخوبی انجام شود، اتاق های سفید خشک دارای خلوص و سادگی هستند.

اما اگر برای شما بسیار سخت یا یک بعدی احساس می شوند، کمی به آن شاخ و برگ بدهید و از لایه های کرم، بژ و خاکی برای ظرافت بیشتر استفاده کنید.

پرداخت های مات بجای درخشان به رنگ نرمی خاصی می دهند.

رنگ آبی به عنوان یک رنگ نمادین ساحلی، اقیانوس و آسمان را به ذهن می آورد. این رنگ انتخابی کلاسیک برای کاشی حمام و اتاق های اتاق خواب است، اما می تواند به عنوان رنگ خنثی نیز در هر جایی بخصوص هنگام قرار دادن چند تنالیته روی هم استفاده شود.

آیا این به معنی این است که نمی توانید از رنگهای روشن در فضاهای داخلی ساحلی استفاده کنید؟ نه این طور نیست. اگر قربانی کردن حس آرامش برای شما اهمیتی ندارد، می توانید از ترکیب رنگهای خرمالویی، فیروزه ای و لیمویی استفاده کنید که بیشتر حس کارئیب را میدهد تا ساحل شرقی.

استراتژی دیگر استفاده از سایه های مختلف یک رنگ مانند مرجانی استفاده کنید. یا می توانید از مقداری از رنگهای کلاسیک دریایی مانند آبی دریایی و سفید استفاده کنید. نکته کلیدی  ثابت ماندن است؛ طرح های رنگی زیاد در اتاق های مختلف، شخصیت های زیادی را برای یک خانه تنها ایجاد می کند.

سبک ساحلی

الیاف طبیعی

متریالهای ارگانیک مانند علف دریایی، حصیر و کنف هندی در پوشش فرش، مبلمان و اکسسوریها، بافت و گرمای طبیعی را به فضاهای داخلی ساحلی می آورد.

مقداری طناب در گوی های دریایی(nautical balls)، دستگیره کابینت و کشو، حتی نرده های راه پله، جذابیت با نشاطی را برای طرح ایجاد می کند.

سطوح ارگانیک را با کنتراست قطع کنید. یک میز پذیرایی ترکه ای در کنار یک نیمکت دراز خیزران بر روی قالیچه سیسال مکزیکی ممکن است کمی زیاده روی باشد. این اتاق غذاخوری یک میز صیقلی را در کنار مبل های لایه لایه بافته شده قرار داده تا فضا را ساده کند.

سبک ساحلی

چوب سبک هوا داده شده

درحالیکه چوبهای سخت جنگلی عجیب ممکن است با فضاهای گرمسیری تطابق داشته باشند، سبک ساحلی آمریکایی چوبهای سبکتری را دیکته می کند.

چوبهای سفید کاری شده و نگهداری شده، چوب افرا سفید، چوب درختان زبان گنجشک یا بامبو-در کفسازی و مبلمان- کاملاً مناسب هستند.

تخته های نقاشی شده و بیدبورد(beadboard) نیز کلاسیک های ساحلی هستند.

چوب های تیره نیز در این سبک جای دارد، ولی آنها معمولاً استثناء از قاعده هستند. یک صندوق چوب گردو یا گنجه درخت ساج می توانند در برابر اتاقی پر از رنگهای روشن جذاب به نظر برسند، تا زمانی که تنالیته های عمیق تر در فضا غالب نشوند.

سبک ساحلی

فضای باز سبک ساحلی

مشابه ساحل، اتاق های ساحلی باید نسیم دار و خنک به نظر برسند، با مبلمان و خرت و پرت زیادی خفه نکنید. در دکوراسیون چشم اندازها و خطوط دید واضح را باید حفظ کرد و بجای مسدود کردن مرکز اتاق، در پیرامون فضا تأکید کرد.

حتی اگر هوای دریایی هم برای وزش به خانه وجود نداشته باشد، بهتر است به همان صورتی که می توانست باشد احساس شود.

در مورد نور، واقعاً جایگزینی برای فضای داخلی وسیع وجود ندارد. اگر دارای بودجه کافی هستید، فضای خانه را بزرگ کنید تا تعدادی اتاق تنفس اضافی بوجود آید.

اگر بودجه کافی ندارید، مبلمان را طوری بچینید که در حد ممکن کمترین مانع برای هوا و رفت و آمد سریع و دسترسی آسان وجود داشته باشد.

سبک ساحلی

مبلمان غیررسمی سبک ساحلی 

مبلمان سبک ساحلی باید این حس را بدهند که می توانند در برابر هوای نمکی و پای شنی مقاومت می کنند، حتی اگر در خیابانی در حومه شهر دالاس زندگی می کنید.

ملحفه، میزهای با چوب محکم و اشیاء دارای محفظه، ترکه یا حتی شیشه های ضخیم مناسب این سبک هستند.

البته غیررسمی به این معنی نیست که شیک بودن را قربانی کنید. شما می تواندی بسیاری قطعات سطح بالا با متریالهایی پیدا کنید که کمتر دچار پارگی و شکستگی می شوند.

برای مبلمان دارای رومبلی پارچه های خارج ساختمان در طرح ها و رنگهایی استفاده کنید که نقطه ای از اتاق پذیرایی مانند ایوان سقفداری به نظر برسد.

سبک ساحلی

گنجینه های ساحلی

چه چیزی را از آخرین سفر خود به ساحل به خانه می آورید؟ احتمالاً صدف ها، سنگهای شیشه ای دریا، بطری ها، یک یا دو تخته از قایقی قدیمی. از این یافته ها برای انتخاب قطعات تأکیدی کوچک الهام بگیرید.

نکته کلیدی، خودداری از زیاده روی است. یک یا دو ستاره دریایی روی یک تاقچه، برجسته و مجسمه وار به نظر می رسد، اما سبدها و گلدانهای پر از آنها می تواند بیش از حد باشد.

می توانید تعدای اشیاء که دستی در طراحی ساحلی دارند، اما در قلمرو وسیع تری هستند را استفاده کنید. مثلاً کوزه های شیشه ای فرانسوی یا شناورهای تور ماهیگیری ژاپنی که اساس سبک ساحلی آمریکایی نیستند را می توانید بکار ببرید.

یا روشهای جدیدی را برای نشان دادن چیزهای قدیمی مورد علاقه آزمایش کنید- بجای پر کردن پایه لامپ با صدف ها، آنها را بصورت تکی یا زوج قاب کرده و در یک شبکه آویزان کنید.


منبع: houzz.com | گردآوری: گروه تحقیقاتی دکورفا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *