دکوراسیون داخلی

ایده های چیدمان مبلمان اتاق پذیرایی


چیدمان مبلمان اتاق پذیرایی : از این توصیه ها برای مبلمان اتاق پذیرایی استفاده کنید تا محیطی گرم و آرامشبخش داشته باشید و بیشترین استفاده را از فضا کنید.

اتاق پذیرایی یک فضای سرگرمی اجتماعی است که در آن فعالیتهای زیادی مانند صحبت و همنشینی، بازی های خانوادگی، کتاب خوانی، تماشای تلویزیون صورت می گیرد.
محل مناسب مبلمان اتاق ، نقش مهمی در حس خوشایند فضا دارد. هیچ چیز بدتر از طرح های اتاق پذیرایی نیست که(جدا از جذابیت) افراد باید در مقابل دیوار بنشینند، بطوریکه انگار با یک نیروی مغناطیسی گیر کرده اند.

ترجیحاً فضاهای نشستن را در مقابل هم قرار دهید تا همه بتوانند نزدیک هم نشسته و به راحتی صحبت کنند.

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

نحوه چیدمان مبلمان اتاق پذیرایی در اتاق مستطیل شکل بستگی به نقطه کانونی طبیعی فضا دارد.
در بعضی از اتاق ها این نقطه شامل عناصر معماری مثل شومینه یا مجموعه ای از پنجره هاست. در اتاق های پذیرایی دیگر، نقطه کانونی تلویزیون است. هنگامیکه این ویژگی را مشخص کردید، فضاهای نشستن را در مقابل آن قرار دهید.

حال این ویژگی دارای کیفیتهای جذب کننده ای در دیوار است که مبلمان به طرف آن کشیده می شوند. برای طرح اتاق پذیرایی بزرگ راههایی پیدا کنید تا ناحیه هایی را در فضا ایجاد کنید.

طرح اتاق پذیرایی انعطاف پذیر

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

نحوه چیدمان مبلمان اتاق پذیرایی بستگی به شما و قطعات خاص شما دارد.
اغلب ما دارای یک کاناپه و یک یا چند مبل هستیم که می توانیم هر چقدر بخواهیم جای آنها را تغییر دهیم.
هنگامی که می خواهید یک چیدمان جدید ایجاد کنید، مطمئن شوید که فضای کافی بین گوشه های مبلمان باشد تا افراد بتوانند برای یافتن نقطه راحت به آسانی حرکت کنند. و برای هر کسی یک فضای نوشیدن قابل دسترس بگذارید، حتی اگر توده ای از کتاب روی عثمانی باشد.

چیدمان مبلمان با نقطه کانونی

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

ابتدایی ترین و کاربردی ترین طرح مبلمان اتاق پذیرایی، قرار دادن کاناپه در کنار نقطه کانونی و تمام مبلمان دیگر به صورت زاویه دار با همان جهت هستند.
این کار به افراد اجازه می دهد تا دید خوبی به تلویزیون یا آتش شومینه داشته باشند.
در هنگام سرگرمی ، این مجموعه را به صورت یک دایره گفتگو با اضافه کردن عثمانی ها یا بالشهای پف کرده گردهم بیاورید که رو به کاناپه باشند. این گزینه های مبلمان اضافه، فهمیدن نحوه چیدمان گرد پذیرایی حول تلویزیون به عنوان نقطه کلیدی را راحت تر می کند.

ایده های مبلمان برای اتاق های پذیرایی کوچک با چند در ورودی

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

برای فضاهای با چند در ورودی، یک خط فرضی بکشید که از بازشو به بازشوی دیگر کشیده شده و رد مستقیمی را بین مبلمان ایجاد می کند. این چیدمان پویای مبلمان، در عین حال که نقطه کانونی را در ذهن نگه می دارد، افراد را در فضا هدایت می کند، که کلید درک نحوه چیدمان در اتاق پذیرایی کوچک است.
مسدود کردن گوشه های اتاق مانند این اتاق می تواند هنگامیکه اسباب بازی کودکان یا وسایل سرگرمی را می خواهید مخفی کنید، مفید واقع شود.

چیدمان مبلمان کاناپه چند بخشی

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

هنگامیکه کاناپه چند بخشی، فضای نشستن اولیه شماست، ممکن است وسوسه بشوید که آن را در یک گوشه اتاق قرار بدهید. اما این می تواند احساس ترس از فضای تنگ و محصور را ایجاد کند، بخصوص برای افرادی که روی عمیق ترین کوسن ها نشسته اند.
بنابراین آن را از دیوار دور کنید تا نور و هوا اطراف آن جریان داشته باشد. یک لامپ روشن کننده یا میز کنسول باریک در پشت آن قرار بدهید و بقیه مبلمان را در جایی قرار بدهید که افراد نشسته در دو انتهای L را ببینند.
هنگامیکه در یک طرح اتاق پذیرایی باریک استفاده می شود، می تواند مانع ساده ای برای اضافه کردن یک بخش کاربردی به فضا مانند اتاق بازی، میز کار یا میز بیلیارد باشد.

چیدمان اتاق پذیرایی متقارن

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

یک ایده طرح چیدمان سنتی و رایج، موضع چهره به چهره است. دو کاناپه یا ( یک کاناپه و یک جفت مبل) در مقابل یکدیگر قرار گرفته و  یک نقطه کانونی در یک انتها قرار می گیرد.
قرار دادن مبلمان به این شکل، گفتکوها را راحت تر می کند، چون هیچ کس دید مستقیمی به نقطه کلید ندارد.
این حالت زمانی مفید است که فعالیتهایی مانند کتاب خواندن، کار کردن با لپ تاپ یا گوش کردن  به موسیقی دارای اهمیت یکسانی با تماشای تلویزیون هستند.

سه چیزی که برای برنامه ریزی چیدمان مبلمان اتاق پذیرایی باید در نظر داشت:

چیدمان برای گفتگوی رو در رو

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

همانطور که در قبل اشاره شد، چیدمان مبلمان رو در روی یکدیگر با یک میز پذیرایی مشترک، گفتگوها را راحت کرده و میز می تواند نوشیدنی ها و خوراکی ها را در دسترس نگه دارد.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

تقسیم اتاق با مبلمان

با جاگذاری مبلمان، فضای بزرگ پذیرایی و غذاخوری را به مناطق جداگانه تقسیم کنید. یک کاناپه پشت به اتاق غذاخوری، ناحیه گفتگو را از بقیه این طرح باز جدا کرده است.

تلویزیون در مقابل شومینه

اگر شما هر دوی شومینه و تلویزیون را دارید، اما نمی خواهید آنها را روی یک دیوار قرار دهید، از استراتژی زیر می توانید استفاده کنید.

نشستن چهار نفر بر روی مبل های تکی

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

اگر فضا برای کاناپه های رایج یا مبلهای دو نفره ندارید، چهار مبل تکی می تواند بخوبی یا بهتر از آن جواب دهد.
در این چیدمان مرتب و جذاب، مبل های تکی با پوشش سفید یک مجموعه مبلمان مرتب، فشرده و گرم را تعریف کرده اند.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

مبلمان را با یک قالیچه به هم اتصال دهید.

از یک قالی بزرگ برای یکپارچه کردن مجموعه مبلمان در یک فضای بزرگ استفاده کنید. اگر قالیچه برای دربرگرفتن مبلمان به اندازه کافی بزرگ نیست، مطمئن شوید آنهایی که از دیوار دورترند به فرش اتصال داشته باشند.

چیدمان یک اتاق بزرگ

هنگامیکه اتاق پذیرایی شما بخشی از اتاقی بزرگتر است، مطمئن شوید که چیدمان شما متناسب با فضاست. در این ویدئو ببینید که چطور این اتفاق می افتد.

 

فضا را با جانمایی قطری بزرگتر کنید.

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

قرار دادن مبلمان به صورت قطری، به یک اتاق جعبه ای یک چاشنی می دهد. این کار همچنین مسیری دعوت کننده برای مجموعه مبلمان ایجاد می کند.
از کاناپه و میز پذیرایی برای ایجاد محور قطری استفاده کنید و سایر فضاهای نشستن را در همان محور قرار دهید. برای اتصال مجموعه مبلمان با معماری اتاق، قالیچه را با شومینه هم محور کنید.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

ایجاد فضای لم دادن

در اتاق های پذیرایی که لم دادن و تماشای تلویزیون، فعالیتهای اصلی است، یک کاناپه چند بخشی یک فضای نشستن راحت و انعطاف پذیر را ایجاد می کند.
این بخش ها به شکلهای مختلف از مبلهای بدون دسته تا مبل های دو نفره، عثمانی ها و مبل تختخوابشوهایی هستند که می توانید با هم ترکیب کنید تا متناسب فضای شما شوند.
کاناپه در این اتاق پذیرایی رو به تلویزون قرار گرفته است( نشان داده نشده) و فضاهای نشستن دیگر سبک بوده و می توانند به آسانی تغییر چیدمان شوند تا رو به تلویزیون قرار گیرند.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

تقسیم فضاهای بزرگ با مبلمان

اگر اتاق پذیرایی قرار است برای مهمانی های بزرگ چیده شود، حس صمیمیت و راحتی مقیاس را با تقسیم اتاق به گروه های مکالمه با مسیرهایی در بینشان ایجاد کنید.
قرار دادن یک کاناپه پشت به این مسیر، جدایی بین این گروه ها را کم می کند و قالیچه آنها را به هم اتصال می دهد.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

تمرکز بر روی چشم انداز

یک چیدمان اتاق مؤثر با یک نقطه کانونی شروع می شود، اساس طراحی اتاق پذیرایی شما.
معمولاً یک شومینه این نقش را بازی می کند، اما در این فضای کلبه ای معاصر، چشم انداز بیرون درهای فرانسوی این کانون را در اختیار گرفته است.
قطعه نشستن اصلی را در مقابل نقطه کانونی قرار دهید و قطعات نشستن ثانویه را حول قطعه اصلی بچینید.
در زمستان اتاق باید تغییر چیدمان پیدا کند تا بر روی شومینه تمرکز کند.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

با تقارن یک نظم ایجاد کنید.

یک جفت کاناپه ، میزهای پادیواری و لامپهای هماهنگ، تعادل عالی را در دو طرف شومینه در این اتاق پذیرایی معاصر ایجاد کرده است. تقارن حس نظم فضا را تقویت می کند.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

نواحی فعالیت ایجاد کنید

در یک اتاق باز بزرگ، از چیدمان مبلمان استفاده کنید تا فضا را به ناحیه های فعالیت مختلف تقسیم کنید. در اینجا یک میز و صندلیها در یک گوشه از اتاق نقطه ای برای غذاهای غیررسمی و بازیها ایجاد کرده است.
در مرکز اتاق، یک کاناپه، مبل ها و عثمانی یک مجموعه برای گفتگو ایجاد کرده که با قالی به هم پیوند خورده اند.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

استفاده از مبل بجای کاناپه

در یک اتاق پذیرایی کوچک، با قرار دادن مجموعه ای از مبل ها بجای کاناپه یا صندلی های دو نفره، حس فضای بزرگتر و بازتری را ایجاد کنید. مقیاس این مبل های راحتی متناسب با اتاق پذیرایی کوچک تر هستند.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

یک گوشه آفنابی درست کنید.

یک جفت مبل با یک مجموعه عسلی، این گوشه روشن را به نقطه ای دنج و صمیمی برای دو نفر تبدیل کرده است. چه یک گروه بزرگ و چه افراد کمی ا سرگرم می کنید، برای مهمانان فضاهای نشستن جفت برای مکالمه های دو نفره ایجاد کنید.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

چیدمان به شکل L

در این اتاق پذیرایی بزرگ، یک کاناپه و یک مبل دو نفره یک فرم L را برای میز پذیرایی ایجاد کرده اند. این چیدمان ساده مجموعه ای برای گفتگوی راحت را فراهم می کند.
یک مبل تکی در سمت دیگر این مجموعه می تواند به آسانی به نزدیکتر حرکت کند تا به این مجموعه گفتگو اضافه شود.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

یک فضای آرام در خلیج ایجاد کنید.

یک پنجره جلو آمده شاهنشین ساختمان را با یک جفت مبل راحتی و یک عثمانی به نقطه ای آرام برای دو نفر تبدیل کنید. برای مبل ها یک میز و لامپ قرار دهید تا نور کافی برای مطالعه و فضایی برای قرار دادن قهوه برای استراحت داشته باشید.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

دور شومینه جمع شوید

شومینه نقطه کانونی طبیعی در اتاق نشیمن است. هر سمت آن را با فضای نشستن پر کنیدآ از دو کاناپه یا یک کاناپه و یک جفت مبل تکی استفاده کنید و یک میز پذیرایی بزرگ در مرکز قرار دهید.

 

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن

مبلمان غیررسمی بگذارید

اگر بیشتراز نشستن روی کاناپه، در مقابل شومینه لم می دهید، مجموعه ای از بالشهای بزرگ کفی  و عثمانی استفاده کنید. عثمانی ها می توانند به هر جاییکه می خواهید بنشینید حرکت کنند یا می توانند به عنوان میز کناری قرار گیرند.

 

منبع: bhg.com | گردآوری: گروه تحقیقاتی دکورفا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *